GülçinErgül.Gen.TR (= Cup Cakes =)

Popüler Müzik Notları

Hepsi grubunun sarışını olarak tanıdığımız Gülçin, 2009 yılının ilk aylarında gruptan ayrılmış ve Hepsi de yoluna üç kişi devam etme kararı almıştı. Solo bir albüm yapması beklenen Gülçin ise ısrarla sessizliğini korumuş, gruptan neden ayrıldığı üzerine de tam bir açıklama yapmamıştı. Ve geçtiğimiz haftalarda ekranlarda dönmeye başlayan ve çıkaracağı mini albümü müjdeleyen yepyeni videosunu görünce anladım ki Gülçin konuşmak yerine çalışmayı tercih etmiş ve gayet hoş bir şarkıyla yeniden müzik piyasasına dönmüştü. Şarkı oldukça keyifli ve dinleyene yeni bir şeyler duymanın heyecanını yaşatacak kadar farklı. Ancak belki şarkının da ötesine geçen bir şey varsa o da özenle kurgulanıp çekilmiş klibi. Evet ‘Ayın Videosu’ bölümümüzün ocak ayı için tahtı ‘Ara Ara’ videosuyla Gülçin’e ait.
Klibi baştan sona izlediğimde ilk fark ettiğim şey, oluşturulan konseptte bir bütün olarak daha olgun, daha kendine güvenen bir Gülçin’le karşı karşıya olduğumuzdu. İster istemez Hepsi grubundaki duruşuyla kıyasladığımız Gülçin’in bu solo halinde görünen o ki hedef kitle daha büyük bir yaş grubu. Hepsi’nin takipçi kitlesinin daha çok 10-15 yaş grubu olduğunu düşünürsek Gülçin’in bu imajdan sıyrılabilmesi kolay olmayacak diye düşünüyordum. Ancak ‘Ara Ara’ şarkısı ve videosu tam bir olgunluğa geçiş çalışması olmuş sanki. Yine genç bir imaj ve ilişkilerdeki klasik sorunlara yönelik eğlenceli sözler ama müzikalite ve orijinalite olarak daha büyük yaş gruplarından dinleyiciler için de dikkat çekici.

Videonun dikkat çeken yanlarından belki de ilki Gülçin’in dansı ve müziğini aynı anda mükemmel bir şekilde sunabilmiş olması. Her ne kadar Hepsi de hem dans edip hem şarkı söyleyen bir grup olsa da geneline baktığımız görsellik ve şov bir şekilde hep vokal ve müzikalitenin gerisinde kalmıştı. Burada Hepsi grubuna şarkıcıdan çok dansçı grubu demek istemiyorum ancak müzikleri ve dansları aynı düzeyde dikkat çekici demek haksızlık olur sanırım. Dolayısıyla hem güçlü bir vokal, hem de bale geçmişi olan başarılı bir dansçı olarak Gülçin Türk pop piyasasında önemli bir boşluğu da doldurmuş oldu.

Klipte sevmediğim sahne yok diyebilirim. Şarkının sözlerinden yola çıkılarak oluşturulmuş, yukarıdan sarkan rengârenk telefonların olduğu iç mekân yaratıcı düşüncenin güzel bir ürünü. Klipte grafik animasyonlar da bolca kullanılmış ve daha önce başka kliplerde rastladığımız benzerlerini düşününce bu konuda profesyonel bir ekiple çalışıldığını hemen anlayabiliyoruz. Animasyonların hakim olduğu hiçbir sahne çiğ durmamış. Bunlar arasından Gülçin’in büyük kırmızı bir telefonun üzerine uzandığı sahneler ise benim favorim.

Videonun dinamik yapısını şarkı bitimine dek korumada birincil olan dansların usta ellerden çıktığını tahmin etmek de zor değil. Klipteki bütün koreografileri Kylie Minogue ve Mariah Carey gibi starlarla çalışan dünyaca ünlü dansçı ve koreograf David Hernandez hazırlamış. Gülçin ve dansçıları da bu figürleri yerine getirmede olabildiğince iyi bir performans göstermişler.

Görsel bir çalışmadan bahsediyorsak o görsel çalışmada yer alan her isim de özenle seçilmelidir tabii. Bu noktada klipte Gülçin’e eşlik eden erkek oyuncudan bahsetmeden geçmek olmaz tabii. Gülçin’i defalarca arayıp ona bir türlü ulaşamayan esas oğlan hemen her izleyenin dikkatini çekecek bir görüntüye sahip şüphesiz. E tabii ki klip demek görsellik demek dedik ya, bir alkış da bunun için gelsin o zaman.

45 gün süren bir kurgu ve titizlikle yürütülen çekimlerin ardından müzikseverlere sunulan klibin yönetmeni Süleyman Yüksel’i de bir kutlamak gerekiyor. Tabii ki en büyük tebrik yine Gülçin’e. Albümüne ismini veren şarkısında söylediği gibi: Bravo! Bravo! Bravo!


Kaynak: Kaan Alay

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Post Navigation

Exit mobile version